Sıvı kayıplarına dikkat! Kanda pıhtılaşmayı arttırıyorSıvı kayıplarına dikkat! Kanda pıhtılaşmayı arttırıyor

Hava sıcaklarının aşırı artması ve yüz yılın sıcakları yaşanması uzmanları harekete geçirdi ve üst üste uyarı açıklaması yapmaya başladılar. İşte Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgül Yıldız, aşırı sıcaklarda gerçekleşen sıvı kaybının kan pıhtılaşma oranını arttırarak, kalp krizi riskini tetiklediğini belirtti.

Manisa Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgül Yıldız, yüksek hava sıcaklıkları ile ilgili 4 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinlerin yanı sıra kalp yetmezliği olan, kalp damar stenti takılan, by-pass, tansiyon, şeker, diyaliz ve psikiyatri hastası gibi benzeri koroner hastalığı olan riskli gruplara uyarıda bulundu. Riskli grupların güneşin dik geldiği 11.00 ila 16.00 saatler arasında dışarı çıkmamalarını tavsiye eden Yıldız, yaz aylarında kalp krizi riskinin artış gösterdiğini söyledi. Kışın 1.5 litre, yazın ise 2.5 litre sıvı alınması gerektiğine dikkat çeken Yıldız, "Yazın sıvı kaybı olduğu için plazmolizimiz düşüyor. Buna bağlı olarak kanımızda pıtılaşma oranı artıyor. Kan pıhtılaşma oranının artması kalp krizi riskini tetikliyor. Bunu önlemek için kişinin yeterli su alması gerekir. Vücudumuzun her gün kış aylarında 1.5 litre, yaz aylarında ise 2.5 litre suya ihtiyacı var. Su, taze sıkılmış meyve suları ve ayran gibi sıvı gıdalar tüketmeliyiz. Kola, çay, hazır meyve suları, kahve gibi içecekler içmemeliyiz. Çünkü kafein içeren içeceklerde idrar söktürücü etkisi olduğundan bu içecekler vücuttaki sıvı miktarını azaltır. Özellikle 50 yaşın üzerindeki insanların saat başı bir bardak su içmeleri çok önemli" diye konuştu. Yıldız, sıcak çarpmasının aşırı terleme, ciltte soğukluk, kusma ve baş dönmesi ile ortaya çıktığını belirtti.

"SIRT ÜSTÜ VE DALGALARA PARALEL YÜZÜN"

Riskli gruplara yaz aylarında kesinlikle kaplıcalardan uzak durmaları uyarısında bulunan Yıldız, "Riskli hastalar, denize ya da havuza girdikleri zaman vücutları çok sıcakken, birden soğuk suya girmemelidir. Bu durum tehlikeli veya ölümcül ritim bozukluklarına neden oluyor. Ciltteki atar damarlar sıcakta genişler, soğukta büzüşür. Vücudunun sinir sistemi vücudu dengeler ama çok sıcaktan çok soğuya geçtiğimiz zaman bu denge bozuluyor. Bunu dengelemek için kişiler, kalbi üstüne suya balıklama atlamak yerine alıştıra alıştıra girmelidir. Denizde dalgalara paralel olarak sırt üstü yüzmelerini öneriyoruz" dedi.

"İLAÇ DOZLARI SICAĞA GÖRE AYARLANMALI"

Dışarı çıkmak zorunda olan kalp hastalarının mevsimine göre uygun giyinmeleri önerisinde bulunan Yıldız, "Açık renk giysiler, bol giysiler, çok terleyen insanlarsa teri emen pamuktan yapılmış kıyafetleri tercih etmeliler. Tansiyon hastaları idrar söktürücü ilaç ya da kalsiyum kanal blokerleri kullanıyorlarsa bunların dozlarının mevsimlere göre ayarlanması gerekir. Çünkü idrar söktürücü ilaçlar vücutta sıvı kaybına yol açıyor. Fazla dozda alınan ilaç ani tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. Özellikle kalsiyum kanal blokerleri alan hastalarda ayak ödemi olur. Ayak bilekleri şişer. Mutlaka doktorlara ilaç dozlarını danışmaları gerekiyor. İnsanlar sporu ya sabah erken saatlerde 11.00'den önce ya da saat 16.00'dan sonra güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde yapmalılar. Sporu açık havada yapmamalarını öneriyoruz" diye konuştu.5 Temmuz 2017 Çarşamba 15:10

http://www.akhisaryorum.com/haber/sivi-kayiplarina-dikkat-kanda-pihtilasmayi-arttiriyor-4576.html