Ensivri, Besilik Sığır Desteği Çıkmazsa Üretim DüşerEnsivri, Besilik Sığır Desteği  Çıkmazsa Üretim Düşer

Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği  Başkanı Doğan Ensivri 6 yıldır uygulanan besilik sığır desteği, 2017 de de çıkarılması için  Merkez Birliği ile çalıştıklarını, besilik sığır desteği  çıkmaması durumunda üretime zarar vereceğini söyledi.

Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği  Başkanı Doğan Ensivri basın açıklamasında bulundu. Başkan Ensivri Kırmızı Ette yaşanan sorunu çözmek için her yıl 500 bin civarında besilik  erkek sığır ithal edildiğini 2017 yılında, besilik sığırda yerli üretime teşvik  destek kapsamından çıkarıldığını Merkez Birliği ile  Birlikte Desteğin  çıkarılması için çalıştıklarının altını çizdi.

ÜRETİCİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği  Başkanı Doğan Ensivri  Besilik erkek sığır yetiştiren üreticilerimizin  zor dönem geçirdiğine vurgu yaparak "yem ve diğer giderler her geçen gün artıyor. Üreticilerimiz zor durumda 2016 yılında , 200 TL/baş olan desteğin, bu yıl en az 350 TL/baş olmasını istiyorduk.  Ancak bırakın desteğin artırılmasını tamamen kaldırılması üreticide büyük bir şok etkisi yaptı. Besilik erkek sığır desteği  verilmemesi  üreticiyi zor durumda bırakacağını, hatta üretime zarar verecek.  Besilik erkek sığır desteği 200 kg üstü karkasa veriliyordu.  Üreticinin erken kesime gitmesi önleniyordu. Diğer yandan yurt içinde erkek yavruların besiye alınarak değerlendirilmesi de teşvik ediliyordu. Biz Birlik Başkanları olarak besilik erkek sığır desteğinin  çıkması için   gece gündüz çalışıyoruz " dedi.

DESTEK 6 YILDIR UYGULANIYORDU

Yerli üretimi teşvik etmek, hayvan kesimlerini kayıt altına almak ve kesimde hijyeni özendirmek için 6 yıldır uygulanan besilik erkek sığır desteğinin 2017 yılında çıkacağından ümitli olduğunu Besilik erkek sığırla ilgili başka bir desteğin olmadığını  Bu desteğin de kaldırılmasıyla besiciliğin destek dışı kalacağına vurgu yaptı.13 Haziran 2017 Salı 17:16

http://www.akhisaryorum.com/haber/ensivri-besilik-sigir-destegi--cikmazsa-uretim-duser-4463.html