CHP Akhisar İlçe Başkanlığı "Zeytinime Dokunma'' Açıklaması

CHP Meclis Grubunun ardından İlçe Başkanlığı da bugün saat 18.00'de Parti Lokalinde bir basın açıklaması yaparak, yasa tasarısının geri çekilmesini talep edecek.

CHP Akhisar İlçe Başkanlığı

CHP Örgütleri TBMM'de görüşülmekte olan Zeytin Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi için ard arda açıklamalar yaparken, bugün de Akhisar İlçe Başkanı İsmail Şahin, "Zeytinime Dokunma'' başlığı altında bir basın açıklaması yapacak.

Dün Akhisar Belediye Meclis toplantısı sırasında bir açıklama yapan CHP Meclis Grubunun ardından İlçe Başkanlığı da bugün saat 18.00'de Parti Lokalinde bir basın açıklaması yaparak, yasa tasarısının geri çekilmesini talep edecek.

CHP'liler Akhisar'da yasa tasarısına karşı eyleme hazırlanıyor

CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, 'Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na tepki göstermek için, önümüzdeki günlerde Akhisar İlçesi Zeytinliova Mahallesi'nde üreticilerle birlikte eylem yapacaklarını açıkladı.

CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, ilçe başkanları ve partili üyeler ile birlikte düzenlendiği basın toplantısında zeytinlik alanlarındaki değişikliği kapsayan yasa tasarısına tepkilerini dile getirdi. Parti binasında düzenlenen basın toplantısında CHP İl Başkanı Halil Tokul, değişiklik ile hükümetin zeytinlik alanlarında telafisi olmayan tahribatlara yol açacağını öne sürerek "Dekarda 15'ten daha az ağacın bulunduğu sahalar, zeytinlik sahası dışına çıkarılacak. Zeytinlik alanlar korumacılıktan mahrum bırakılıyor. Yine bu tasarıda bir dekara düşen ağaç sayısı 15 olduğu için yaşlı ağaçların bulunduğu sahalarda telafi edilemez tahribatların oluşmasına zemin hazırlamaktadır" dedi.

Tasarının yasalaşması halinde zeytinlik alanlarının sanayi alanlarına ve çeşitli fabrikalara açılacağını savunan CHP İl Başkanı Tokul, "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalarda en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç başka bir fabrikanın kurulması ve işletilmesi yasakken, AK Parti tarafından kamu yararına açılmış yatırımlar olarak her türlü faaliyeti kapsayacak fabrikaların, zeytinlik alanlarına kurulması istenilmektedir. Yasalar ile koruma altında bulunması gereken tarım alanlarına kurulan yasa dışı sanayi kuruluşlarını yasal hale getirme çabası içerisinde olan AK Parti hükümetini yanlışından geri dönmeye davet ediyoruz. Bu tasarı ile zeytin alanlarımızın AK Parti hükümeti tarafından yandaşlarına rant kapısı olarak açılacağı su götürmez bir gerçektir. Bu kanunla birlikte en az 100 milyon zeytin ağacımız tehdit altında olacak" diye konuştu.

"EYLEME HAZIRLANIYORUZ"

CHP İl Başkanı Tokul son olarak, tasarının yasallaşmaması için parti olarak her türlü platformda tepki göstermeye devam edeceklerini ve barışın simgesi olan zeytin dalı ile ağaçlarının yok edilmemesi için her türlü çalışma içerisinde olacaklarını ifade etti. CHP'li Tokul, tasarıya karşı önümüzdeki günlerde eylem hazırlığı içerisinde olduklarını da belirterek, "Türkiye'nin özellikle yeşil zeytin üretiminde ilk sırasında yer alan Akhisar ilçemizde bir eylem hazırlığı içerisindeyiz. Özellikle sofralık zeytinin en çok üretildiği Akhisar İlçesi Zeytinliova Mahallesi'nde önümüzdeki günlerde zeytin üreticilerimizle birlikte eylem yapacağız. Bunun için çalışmalara başladık. Tüm Manisa halkını bu eyleme davet edeceğiz. Zeytinlik alanlarımızı kimsenin yok etmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Öte yandan, Zeytinliklerden  yüzlerce üreticinin geçimini sağladığı Akhisar'da, yaklaşık 15 milyon zeytin ağacı bulunduğu belirtiliyor. Buralardan geçinen de yüzlerce aile bulunuyor. Akhisar için önemli olan zeytin konusunda, muhalefet partileri tepkilerini dile getirirken, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat'ta yaptığı açıklamalarda yasa tasarısına tepkilerini dile getiriyor.  8 Haziran 2017 Perşembe 13:59

http://www.akhisaryorum.com/haber/chp-akhisar-ilce-baskanligi-zeytinime-dokunma-aciklamasi-4444.html