Akçay:“Millî irade hükmünü vermiş, konu kapanmıştır''

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay TBMM’de yaptığı konuşmada 16 Nisan Anayasa Referandumu sonuçlarını ve Türkiye’nin terörle mücadele sürecini gündeme getirdi.

Akçay:“Millî irade hükmünü vermiş, konu kapanmıştır''

 

Anayasa referandumu sonuçlarını değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Millî irade hükmünü vermiş, konu kapanmıştır. Bu karar meşrudur ve hukukidir. Milletin iradesini tartışmaya açmak, egemenliği, hukuku, demokrasiyi yok saymak 16 Nisanda tecelli eden kararı çarpıtmaktır.” dedi.

Terörle Mücadelede Kararlılık Vurgusu

Türkiye’nin terörle amansız bir mücadele içerisinde olduğunu belirten MHP Grup Başkanvekili Akçay  “Bir yanda FETÖ, diğer yanda PKK, PYD, YPG ve IŞİD Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün önündeki en büyük tehditlerdir. Türkiye, bu terör örgütleriyle mücadelede büyük başarılar sağlamıştır. Fırat Kalkan’ıyla IŞİD'e karşı, gerek içeride gerekse dışarıda PKK ve PYD'ye karşı sonuç alıcı operasyonlar gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam edilmektedir. Bölücü terörle mücadelede ülke olarak, millet olarak kararlıyız. Kesin sonuç almak için Milliyetçi Hareket Partisi olarak her türlü katkıyı ve desteği vermeye devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Devlet devlet gibi mücadele ederse, devlet olmanın gereğini yerine getirirse, kararlılıkla mücadeleye devam ederse ihanet duracak, terörün kökü kazınacaktır. Bu vesileyle Silahlı Kuvvetlerimizin terörle mücadelede gösterdiği çabayı tebrik ediyoruz, kendilerine bu mücadelede üstün başarılar diliyoruz, Türk milletinin duaları onlarladır. Terörle mücadelenin bir diğer ayağı da FETÖ'yle mücadeledir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından büyük bir refleksle FETÖ örgütü temizlenmeye başlamıştır. Geçtiğimiz dokuz buçuk ayda bu konuda önemli mesafeler alınmıştır ancak FETÖ'yle mücadelede yeterli bir noktadan hâlen uzaktayız. Devlet ve toplumun her bir hücresine kadar sızan FETÖ tam olarak hâlâ temizlenememiştir” dedi.

 

FET֒yle Mücadelede “Âm⠔sız, “Fakat ”sız, “Lakin ”siz Destek

FETÖ yapılanmasını 8 ayaklı bir ahtapot örneğiyle açıklayan MHP’li Akçay, “İlk 7 ayakta, TSK, yargı, emniyet, kamu kurum ve kuruluşları, basın-yayın organları ve sosyal medya, üniversiteler ve eğitim kurumları ile iş dünyasında operasyonlar devam etmektedir ancak 8'inci ayak olan siyaset kurumunda henüz bir temizlik süreci başlamamıştır” dedi. Akçay konuşmasında FET֒yle mücadelede ağaca bakılırken ormanın gözden kaçırılmaması gerektiği uyarısını yaptı. FET֒yle mücadelenin tabanda kalmayıp tavana, makam ve mevki sahiplerine, elebaşlarına kadar ulaşması gerektiğini ifade eden Akçay “Doğruyu, yanlışı, haklıyı, haksızı, suçluyu, suçsuzu ayırmak kaydıyla FETÖ'yle mücadelede "âm⠔sız, "fakat"sız, "lakin “siz desteklemeye devam edeceğiz ve bu duruşumuz konjoktürel değil ilkeseldir.” dedi. Konuşmasında 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu sonuçlarını da değerlendiren MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Millî irade hükmünü vermiş, konu kapanmıştır. Bu karar meşrudur ve hukukidir. Milletin iradesini tartışmaya açmak, egemenliği, hukuku, demokrasiyi yok saymak 16 Nisanda tecelli eden kararı çarpıtmaktır. 16 Nisan sürecinde alenen Türkiye ve Türk milleti aleyhinde çalışan ve son dönemdeki icraatlarıyla da düşmanlığı tavan yapan Avrupa Birliğinin ortak dış politika ve güvenlik politikasından sorumlu yüksek temsilcisi bile referandum kararına saygı duyulması gerektiğini söylerken millî iradenin temsilcisi olma iddiasındakilerin aksi bir tutum sergilemesi izah edilemez. Hedefimiz demokrasimizi geliştirmektir, cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmaktır. Millî iradeye sadakat millî egemenliğe bağlılığın, meşruiyete verilen önemin göstergesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu hakikat üzerine inşa edildiği asla unutulmamalıdır.” 6 Mayıs 2017 Cumartesi 13:27

http://www.akhisaryorum.com/haber/akcaymilli-irade-hukmunu-vermis-konu-kapanmistir-4205.html